Początek klubu

 

Wielosekcyjny klub sportowy Podhale Nowy Targ został założony 26 listopada 1932. Pierwszymi sekcjami były piłkarska, lekkoatletyczna, tenisowa i narciarska. Podczas okupacji hitlerowskiej dzięki działaniom kilku piłkarzy powstała sekcja hokejowa, która zdominowała działania Klubu. Podhale ma sekcję hokeja i unihokeja.

 

Podhale Nowy Targ to wizytówka polskiego hokeja i najbardziej utytułowany klub w historii rozgrywek hokeja w naszym kraju. Popularne „Szarotki” od roku powstania i do tego czasu w Stolicy Podhala jak i całej Polsce stanowią coś więcej niż tylko klub, o czym świadczą wierni kibice licznie gromadzący się na trybunach lodowisk w całej Polsce.


Podhale jest wielokrotnym Mistrzem Polski, którego wychowankowie stanowią o sile Reprezentacji oraz Polskiej Hokej Ligi. Hokeiści Podhala zdobyli łącznie 19 tytułów Mistrza Polski, po srebro sięgali 11 razy natomiast po brąz 16 razy. To również klub, który wychował kilkudziesięciu olimpijczyków reprezentujących nasz kraj podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich m.in. w Alberville czy Calgary.

Klub-legenda, którego fenomen wykracza daleko poza granice samego sportu. W pierwszych dziesięciu latach rozgrywek o Puchar Europy Podhale wystąpiło w 5 edycjach i znalazło się na 10. miejscu listy wszechczasów w klasyfikacji klubowej.
 

Do 2010 roku głównym sponsorem klubu był biznesmen Wiesław Wojas (właściciel firmy obuwniczej Wojas). Po rezygnacji Wiktora Pysza z funkcji trenera, od 3 listopada 2007 do kwietnia 2010 roku trenerem drużyny był słowacki szkoleniowiec Milan Jančuška. Kapitanem zespołu w sezonie 2009/2010 (po odejściu Jarosława Różańskiego) był Rafał Sroka, który następnie zakończył karierę zawodniczą. Po zakończeniu sezonu 2009/10, w którym drużyna zdobyła 19-ste w historii Mistrzostwo Polski, zespół Wojas Podhale Nowy Targ został wycofany z rozgrywek ekstraligi Polskiej Ligi Hokejowej.

Zarząd Sportowej Spółki Akcyjnej Wojas Podhale poinformował, że z dniem 6 maja 2010 roku podjął decyzję o zawieszeniu do odwołania działalności sportowej, konsekwencją czego jest niewystawienie drużyny w rozgrywkach Polskiej Ligi Hokejowej oraz Pucharu Polski w sezonie 2010/2011.

Następnie spółka sportowa przekazała wszelkie prawa do udziału w rozgrywkach PLH na rzecz Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego "Podhale". Zgodnie z umowa zawartą między SSA Wojas Podhale a MMKS Nowy Targ, po zawieszeniu działalności SSA, kontynuatorem sportowym został MMKS będący dotychczas zapleczem szkoleniowym.