Aktualności

30.12.2021 | Wyświetleń: 217

I Turniej Żołnierzy Wyklętych. Święto pamięci i hokeja

Drugi dzień tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia przyniósł początek rozgrywek w I Turnieju Żołnierzy Wyklętych dla kategorii Młodzik. Wydarzenie, którego organizatorem był nasz klub i które było współfinansowane ze Środków Ministerstwa Sportu i Turystki - trwało trzy dni. W jego trakcie 7 drużyn stoczyło łącznie 21 zaciętych pojedynków. Drużynami, które przystąpiły do zmagań w tych poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych rozgrywkach były: JKH GKS Jastrzębie Zdrój, HC Beograd, HC Zalgiris Kaunas, Morski Vovky Odessa, HKS Slovakia, Kryzhunka Kyiv i oczywiście MMKS Podhale Nowy Targ.

PODHALE GRAŁO Z SERCEM
Podopieczni trenera Marcela Skonana rozegrali łącznie 6 spotkań. Pierwszy dzień rozgrywek bez wątpienia należał do najtrudniejszych, ponieważ w jego trakcie "Szarotki" aż trzykrotnie wyjeżdżały na lód. W trakcie meczu otwarcia nasi zagrali z zespołem HC Beograd. To był naprawdę wyrównany mecz i o zwycięstwie jednej z drużyn przesądziła zaledwie jedna bramka. Niestety przypisali ją sobie rywale. Mecz zakończył się przegraną Podhala 3:4. Chwilę później, bo już o godzinie 11:00 nasi zagrali swój drugi mecz. Tym razem z kolegami z polskiego podwórka, czyli zespołem JKH GKS Jastrzębie-Zdrój. Tutaj inicjatywę przejęli rywale i to oni dyktowali warunki na lodzie. Choć zwyciężyli z solidną przewagą, to Podhale nie sprzedało skóry tanio i stworzyło kilka mocnych akcji oraz zdobyło 3 trafienia. Ostatecznie spotkanie przyniosło wynik 6:3 dla Jastrzębia. To nie był jednak koniec wyzwań. Naszych czekał jeszcze mecz z Kryzhynką Kyiv, który jednocześnie zamykał pierwszy dzień turnieju. W tym spotkaniu gra była na tyle wyrównana, że po regulaminowym czasie gry mieliśmy na tablicy wyników 2:2. To oznaczało karne, a tam... tam szczęście dopisało graczom MMKS-u Podhale Nowy Targ! Finalnie spotkanie zakończyło się rezultatem 3:2. 

W poniedziałek "Szarotki" miały do rozegrania dwa mecze. Pierwszy miał miejsce po oficjalnej ceremonii otarcia turnieju. 
Sama ceremonia było wyjątkowym i ważnym wydarzeniem tego dnia. I Turniej Żołnierzy Wyklętych wystartował bowiem przy obecności m.in. Pani Anny Krupki, sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzeja Gut-Mostowego, posłanki na sejm RP Anny Paluch, Burmistrza Miasta Nowy Targ Grzegorza Watychy, czy Andrzeja Świstaka - głównego koordynatora regionalnego w Szwajcarii.Swoją obecnością zaszczycił nas także prezes PZHL - Mirosław Minkina, Jan Łapsa -Wiceprzewodniczący Rady Miasta oraz Arkadiusz Szymczyk - Kierownik Referatu ds. Sportu i Turystyki Urzędu Miasta. W uroczystości nie zabrakło oczywiście prezesa naszego klubu, Zdzisława Zaręby. Gdy uroczystość dobiegła końca, Podhale skrzyżowało kije z zespołem Morski Vovky Odessa. Podopieczni trenera Skokana pokazali w tym starciu ogromną wolę walki, determinację i rozegrali ten mecz po swojemu wygrywając po zaciętej rywalizacji 3:2!Drugi mecz nie poszedł już jednak tak gładko. Grając z HMS Slovakia, nasi gracze przede wszystkim mogli się sporo nauczyć. Zawodnicy HMS-u byli w tych rozgrywkach w topowej dyspozycji, a gra z tak silnym zespołem, to doskonała okazja do tego, by nabyć nowych doświadczeń. Mecz zakończył się wygraną Słowaków 8:2 i nie było to ich jedyne zwycięstwo tego dnia. Triumfowali także nad Jastrzębiem i Kijowem. Trzeci, ostatni dzień turnieju to dla zawodników MMKS-u Podhale Nowy Targ tylko jeden mecz w harmonogramie. W nim spotkali się oni z HC Žalgiris Kaunas. Mecz ten podobnie jak w pierwszy dzień z Beogradem nasi przegrali o włos, czyli jedną bramką. Wynik 2:3. 

Ostatecznie po trzech dniach gry w tym poświęconym pamięci bohaterów z przeszłości, dzięki którym dzisiaj mogą w wolnej Polsce odbywać się m.in. wydarzenia takie jak to, Podhale podsumowało na 6 miejscu w stawce. W rozgrywkach brylowali gracze HMS Slovakia. Na koncie zgromadzili oni łącznie 17 punktów, co dało im pierwsze miejsce w tabeli. Dalej byli gracze Kryzhynki i Kaunasu. 

Poniżej wyniki końcowe I Turnieju Żołnierzy Wyklętych:
1. Slovakia 17 pkt.
2. Kryzhynka 13 pkt.
3. Kaunas 13 pkt.
4. JKH 7 pkt.
5. Belgrade 6 pkt.
6. MMKS 5 pkt.
7. Odessa 2 pkt. 

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mieliśmy okazję zagrać w takiej wysokiej klasy turnieju, w którym wzięły udział bardzo mocne zespoły. Chcę podziękować wszystkim chłopcom za ich występy. Przez cały turniej występowaliśmy na granicy naszych prawdziwych możliwości i umiejętności. Jako zespół walczyliśmy o jak najlepszy wynik w każdym meczu. Wierzę, że turniej zainspiruje nas do bycia lepszymi. - podsumował rozgrywki trener Młodzików MMKS-u Podhale Nowy Targ, Marcel Skokan.I Turniej Żołnierzy Wyklętych przeszedł więc do historii i zostanie zapamiętany jako nie tylko rozgrywki sportowe na najwyższym poziomie z udziałem mocnych drużyn z Polski i zagranicy, ale także jako wydarzenie upamiętniające tych, którzy za wolność i ojczyznę przelali krew. 

Ku waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci! Cześć i chwała Bohaterom!

fot. Szymon Pyzowski / Podhale Nowy Targ Fanklub 

 

Powrót