Aktualności

27.08.2020 | Wyświetleń: 2402

O wsparciu psychologicznym w karierze sportowca, czyli rozpoczynamy współpracę z psychologiem sportu! Wywiad z Barbarą Bargiel.

Miło nam poinformować, że do naszego zespołu szkoleniowego dołączyła Barbara Bargiel – psycholog sportu, która w sezonie 2020-2021 będzie stanowiła silne wsparcie psychologiczne dla naszej młodzieżówki. By dowiedzieć się więcej na temat roli psychologa sportu w życiu zawodnika i współczesnej drużyny, a także jaki model pracy zostanie przyjęty w pracy z zawodnikami MMKS Podhale Nowy Targ, zapraszamy do lektury rozmowy przeprowadzonej z naszą nową Panią psycholog.


Cześć Basiu! Bardzo nam miło powitać Cię na pokładzie MMKS Podhale Nowy Targ. Skąd w Tobie zainteresowanie i ukierunkowanie właśnie na tę dziedzinę psychologii, jaką jest psychologia sportu?

Dziękuję, mi także jest miło. Zainteresowanie do sportu i psychologii miałam już od najmłodszych lat. Jako dziecko uprawiałam wiele sportów między innymi: narciarstwo zjazdowe, pływanie, tenis, jazdę konną, snowboard. Często startowałam w różnych zawodach i bardzo to lubiłam. Jako nastolatka, zaczęłam się interesować psychologią, wiele czytałam na ten temat, aż w końcu po liceum zdecydowałam się na studia w Warszawie z Psychologii Sportu i Rekreacji i był to strzał w dziesiątkę. Studia okazały się połączeniem moich dwóch pasji - sportu i psychologii. Na drugim roku psychologii zaczęłam kolejne studia na warszawskim AWF-ie, kierunek Wychowanie Fizyczne. Wtedy już zupełnie czułam, że robię to co lubię, a oba kierunki bardzo się uzupełniają. 



Jak ważne jest we współczesnym sporcie, a w zasadzie życiu i karierze sportowca wsparcie psychologiczne? Co wnosi do świata sportowca?

Psycholog Sportu nie bez przyczyny coraz częściej staje się częścią sztabu szkoleniowego Kadr Narodowych, różnych klubów i drużyn. Kiedy słuchamy o sukcesach różnych zawodników czy klubów rzadko się mówi, jak ciężką drogę muszą przejść zawodnicy, aby znaleźć się na szczycie. Bardzo często słucham osób, które przez to, że trenują zawodowo nie mają czasu na normalne relacje, często czują się samotne. Ciągłe podróże po Polsce, czy za granicą uniemożliwiają lub utrudniają to, aby być z kimś blisko. Często wsparciem są znajomi z drużyny, ale nie zawsze. Zawodnicy, zmagają się ze stresem, nie tylko o swoje wyniki, ale o to, czy będą mieć za co przeżyć, kiedy np. nie dostaną dofinansowania albo stypendium. U młodych osób, często pojawia się obawa, co, jeśli przyjdzie kontuzja, wtedy zostaje się z niczym, dlatego nie chcą stawiać wszystkiego na jedną kartę i wolą mieć jakiś plan B. Takim planem mogą być studia, ale to też nie jest proste i często wymaga poświęcania każdej wolnej chwili po treningach na to, aby nadrobić zaległości ze szkoły. Od kiedy pracuję ze sportowcami zawodowymi widzę, jak ogromne są to poświęcenia, jak często trudno jest pogodzić sport z normalnym życiem, ile po drodze pojawia się obaw. Właśnie wtedy psycholog może być tym wsparciem. Dlatego myślę, że dobrze zaczynać psychoedukację dla sportowców już w młodym wieku, aby kształtować umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Cieszy mnie, że w Polsce z roku na rok rośnie świadomość, jak psychologię można wykorzystać w sporcie. Młodzi zawodnicy mogą kształtować i wzmacniać swoje mocne strony, co może się przydać nie tylko w sporcie, ale także w szkole, życiu prywatnym, czy w przyszłym życiu zawodowym. 


Czy jako psycholog sportowy pracujesz z całą drużyną, czy raczej nacisk kładziony jest na pracę z każdym z zawodników osobno? 

To jak pracuję zależy od potrzeb Klubu i potrzeb zawodników. Czasami moja praca opiera się na pracy warsztatowej w grupach, a czasami na pracy indywidualnej, z każdym zawodnikiem osobno.

Jaki model pracy zostanie przyjęty podczas współpracy z MMKS Podhale Nowy Targ?

Współpraca z MMKS Podhale Nowy Targ będzie opierała się na pracy w grupach, będą prowadzone warsztaty psychoedukacyjne, odpowiednio przygotowane do różnych grup wiekowych. Myślę, że warto zaangażować we współpracę trenerów i rodziców, dla których mogłabym robić osobne spotkania warsztatowe. Jeżeli jakiś zawodnik będzie miał potrzebę pracy indywidualnej, to także będzie możliwe, jednak już gabinecie TatraReh w Poroninie, gdzie prowadzę prywatną praktykę.

Jako psycholog pewnie spotykasz się z myleniem Twojego zawodu z psychiatrią i to w tym pejoratywnym rozumieniu. Czy mówiąc o konsultacjach psychologicznych jest się czego bać albo raczej - wstydzić?

Zdecydowanie nie ma się czego bać ani wstydzić. Pracę z psychologiem sportu można zacząć nawet nie zawsze wtedy, kiedy się ma jakiś konkretny problem, ale np. chcę się wzmacniać swoje umiejętności mentalne, zdobyć wiedzę, która może się przydać w przyszłości. Bardzo często się to zdarza, że psycholog jest mylony z psychiatrą, jednak warto pamiętać, że główna różnica polega na tym, że psychiatra jest lekarzem, zajmuje się chorymi osobami i może przepisywać leki. Psycholog Sportowy pracuje ze zdrowymi osobami, a celem pracy jest kształtowanie umiejętności mentalnych między innymi takich jak: wzrost koncentracji, radzenie sobie ze stresem i opanowanie emocji, wzrost pewności siebie, budowanie motywacji, dzięki którym zawodnik może najlepiej wykorzystać swój potencjał na treningach, ale też na zawodach. Praca z drużynami ma także na celu usprawnienie działania w zespole np. poprawa komunikacji między zawodnikami, budowanie ducha drużyny, wyznaczanie wspólnych celów. Podsumowując, za pomocą różnych ćwiczeń i rozmów w grupach, każdy zawodnik będzie mógł rozwijać swoje umiejętności, swój indywidualny potencjał, który może się przydać nie tylko w sporcie, ale także w szkole, w życiu prywatnym lub później w życiu zawodowym. 

Dziękujemy za rozmowę i życzymy owocnej pracy z naszą młodzieżą!

Dziękuję również!


 

Barbara Bargiel

Od 3 lat prowadzi prywatną praktykę w gabinecie Tatrareh w Poroninie, gdzie pracuje z zawodnikami różnych dyscyplin, między innymi takich jak: narciarstwo zjazdowe i biegowe, biathlon, snowboard, pływanie, piłka nożna, skoki narciarskie, hokej. W przeszłości pracowała także z różnymi klubami piłkarskimi z Warszawy, a od roku jest psychologiem sportowym seniorskiej Kadry Łyżwiarstwa Szybkiego.


 

Powrót